Rezultatul Scoția vs Tonga Rugby World Cup 2023, ce înseamnă pentru Grupa B și All Blacks

Nu uitați de Scoția. Echipa lui Gregor Townsend și-a reluat campania pentru Cupa Mondială de Rugby cu o victorie impresionantă cu puncte bonus în fața Tonga în această dimineață la Nisa.

Clic Aici Pentru transmiterea live a meciului Wales vs Australia

După ce a pierdut meciul de deschidere cu Africa de Sud, Scoția a revenit la acțiune după o pauză de două săptămâni și a arătat o echipă mult mai bună. Punctul bonus, pe care l-au câștigat chiar înainte de pauză, este esențial dacă doresc să schimbe lucrurile învingând Irlanda în meciul final de la grupă.

În primul rând, ei se confruntă cu România duminică viitoare, unde o altă victorie de puncte bonus îi va aduce pentru scurt timp la egalitate cu Africa de Sud cu 15 puncte. Meciul rămas din grupa Africii de Sud este împotriva Tonga, înainte ca acestea să se bucure de o pauză care duce în sferturile de finală.

Dar dacă vor juca efectiv în runda următoare va depinde de meciul Scoția-Irlanda din 8 octombrie. Irlanda a câștigat opt ​​meciuri succesive împotriva rivalilor lor din șase Națiuni, ultimul lor meci fiind o victorie cu 22-7 împotriva lui Murrayfield în martie.

Echipa de top din Grupa B va înfrunta pe secunda din Grupa A, probabil All Blacks dacă va învinge Italia sâmbătă.

Irlanda – Scoția, Saint-Denis, ora 8.00

READ  O familie la marginea societății în „Acasa, casa mea”

luni 9 octombrie

Ora 4.45: Tonga – România, noaptea

Scoția v Tonga (Scoția conduce cu 4-1 la general, 1-0 la Cupa Mondială a Cluburilor)

Scoția a învins Tonga cu 60-14 în timpul pandemiei de acum doi ani și a câștigat același meci cu 41-5 în singura lor întâlnire la Cupa Mondială din 1995.

Cu oameni ca fundașul Charles Piutau și centrul Malakai Fikitwa – ambii foști All Blacks – acum în echipă, Tonga au multe de oferit în aceste zile, dar au fost depășiți în atac în înfrângerea cu 59-16 în fața Irlandei. Aici ar trebui să profite scoțienii și sunt nerăbdători să meargă după o așteptare de două săptămâni de la înfrângerea cu 18-3 în fața Springboks.

„Acum putem zbura în acest joc cu trupurile noastre proaspete”, a spus Scott Cummings, una dintre cele patru înlocuiri pentru meciul împotriva lui Bucs.

Rory Sutherland vine și el, în timp ce centrul Chris Harris și extrema dreaptă Kyle Steyn îi înlocuiesc pe Hugh Jones și Darcy Graham.

Tonga sunt neschimbate, astfel că Sonatani Takoloa – care se află de multă vreme în formația de start – va fi printre rezerve pentru al doilea meci la rând.

„Poate că băieții se plâng puțin de performanța de săptămâna trecută. Au fost devastați. Nu am lovit deloc”, a spus antrenorul Tonga, Tuatai Kivu. „Cu siguranță vrem să jucăm cea mai bună versiune a noastră săptămâna aceasta.”