Românca Alina Rotaru Cotman a câștigat medalia de bronz la săritura în lungime la Campionatul Mondial de Atletism

Alina Rotaru-Kottman, în vârstă de 30 de ani, a avut o victorie palpitantă la Budapesta, cucerind medalia de bronz la săritura în lungime cu un salt de 6,88 metri în ultima sa încercare.

Românca a sărbătorit alături de câștigătoarea, Ivana Voleta din Serbia, și de americanca medaliată cu argint, Tara Davis Woodhall, și a scandat cu bucurie: „Prima mea medalie!”

Prima ei medalie a fost și prima pentru România din 1983, când atleta Anisoara Camer a urcat pe podium în cadrul probei. Rotaru a devenit și primul reprezentant al României pe podiumul mondial de la ediția din 2009 de la Berlin, când Nicoletta Grasu a câștigat medalia de bronz la disc, potrivit GSP.

Reprezentanta României s-a calificat în finală după săritura de 6,69 metri, al nouălea cel mai bun rezultat din serii preliminare ale probei. Doar trei sportivi au depășit nota de calificare de 6,80 metri: Tara Davis Woodhull (SUA) cu 6,87 metri, Marthe Koala (Burkina Faso) cu 6,84 metri și Ivana Voleta (Serbia) cu 6,82 metri.

Alina Rotaru a sărit 6,51 metri la prima încercare, a cincea sportivă care a trecut pragul. Ea s-a îmbunătățit continuu pe tot parcursul competiției: 6,72 m la a doua săritură, 6,75 m la a patra săritură și și-a păstrat tot ce e mai bun pentru săritura finală – 6,88 m.

Rotaru, antrenată de Mihai Korukul, și-a câștigat locul la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 după ce a îndeplinit criteriile de calificare la evenimentul ei din 2 august din Germania, la întâlnirea Enringen-Weizprung.

READ  Chen Szu-yu în semifinalele de tenis de masă de la Doha

În istoria participării României la Campionatele Mondiale, o singură dată un sportiv român a urcat pe podium la proba de săritură în lungime: Anisoara Kušmer, actualul președinte al Federației Române de Atletism, a realizat acest lucru la ediția inaugurală de la Helsinki 1983, cu un saritura de 7,15 metri si medalia de argint. La acea vreme, ea deținea și recordul mondial cu o distanță de 7,43 metri.