Românca Mihaela salvează punctul cu o dublă incitantă împotriva Elveției

Desi Elvetia a dominat pe tot parcursul meciului, eroismul lui Valentin Mihaila a furat spectacolul.

Românca Mihaela salvează punctul cu o dublă incitantă împotriva Elveției. Stare de nervozitate

Într-un meci palpitant de calificare la Euro 2024 din Grupa A, atacantul român Valentin Mihaela a produs o expoziție uluitoare, înscriind două goluri cu întârziere în doar trei minute și a asigurat un egal 2-2 împotriva Elveției.

În ciuda faptului că a fost a doua cea mai bună echipă în cea mai mare parte a meciului, România a reușit să smulgă un punct valoros.

Se părea că Elveția, condusă de strălucitul său atacant Zaki Amdouni, a avut victoria în mână cu două goluri strălucitoare. Golurile lui Al-Amdouni au pus echipa elvețiană în frunte și au avut mai multe ocazii de a extinde avantajul înainte de finalul primei reprize. Abilitățile de joc ale lui Xherdan Shaqiri și Ruben Vargas au creat numeroase șanse, lăsându-i pe suporterii gazde să se întrebe de ce echipa lor nu a reușit să câștige.

Valentin Mihaela avea însă alte planuri. Apărarea elvețiană a fost luată prin surprindere când Mihaela a reușit cu capul centrarea lui Olimpio Morutan în minutul 89. Meciul a luat o întorsătură neașteptată când perechea s-a combinat din nou în repriza secundă, Mihaela marcând un alt gol. Suporterii gazdelor au fost în stare de uimire după ce România a egalat.

Elveția, care încă conduce grupa cu 10 puncte, a fost dezamăgită de evoluția târzie a evenimentelor. Căutarea lor pentru un loc la Euro 2024 din Germania rămâne pe drumul cel bun, dar au ratat șansa de a-și extinde avantajul. România ocupă locul al doilea cu opt puncte din patru meciuri.

READ  Majoritatea țărilor balcanice sunt mulțumite de rezultatele medaliilor olimpice

Al-Amdouni, care s-a aflat într-o formă excepțională cu Elveția, și-a continuat șirul de goluri marcând în toate cele patru meciuri din calificări. Contribuțiile sale au fost vitale, mai ales în absența atacantului echipei, Briel Embolo.

Desi Elvetia a dominat pe tot parcursul meciului, eroismul lui Valentin Mihaila a furat spectacolul. Doua lui târzie a dat peste cap meciul, lăsând gazdele să se gândească la ocazii ratate. Meciul s-a încheiat cu un rezultat dezamăgitor pentru Elveția, noul jucător Oran Beslemy a lovit bara transversală cu ultima lovitură a meciului.

Tragerea la sorți arată natura imprevizibilă a fotbalului și servește drept reamintire că niciun meci nu se termină până la fluierul final. Ambele echipe se vor regrupa acum și se vor pregăti pentru viitoarele lor meciuri de calificare la Euro 2024, deoarece își propun să își asigure un loc în prestigiosul turneu.