Rugby: Irlanda trebuie să evite să fie „sufocată” la Cupa Mondială, spune Hansen

WELLINGTON – Fostul antrenor al echipei All Blacks, Steve Hansen, a avertizat Irlanda că va trebui să facă față presiunii de a candida la Cupa Mondială de Rugby pentru a nu fi „sufocat” atunci când turneul va începe în septembrie.

Hansen a fost antrenor principal pentru Noua Zeelandă când Noua Zeelandă a câștigat Cupa Mondială în 2015. A fost și asistentul lui Graham Henry când All Blacks a câștigat titlul în 2011, așa că știe ce este nevoie pentru a câștiga World Series.

Irlanda și-a confirmat statutul de echipa numărul unu din lume cu o victorie cu 29-16 în fața Angliei la Dublin sâmbăta trecută și a câștigat Campionatul celor șase Națiuni.

Dar Hansen a spus că Irlanda, sub antrenorul englez Andy Farrell, trebuie să facă față presiunii de a fi plasată printre favoritele la Cupa Mondială din Franța.

„Merg foarte bine, ocupați locul 1 în lume și au avut un an grozav până acum”, a spus jucătorul de 63 de ani, care îi va antrena pe Barbarians împotriva unei Serii Mondiale XV la Twickenham în mai. .

„De fiecare dată când o echipă este numărul 1 în lume, trebuie să o consideri un candidat la Cupa Mondială – dar este un turneu greu de câștigat”.

Irlanda a fost extrasă în aceeași grupă a Cupei Mondiale cu Africa de Sud, Scoția, Tonga și România.

Hansen a menționat că irlandezii nu au trecut niciodată de sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby.

„Așadar, par să se chinuie puțin în finala Cupei Mondiale. Dacă aceștia ar fi All Blacks, probabil că s-ar numi ‘chokers'”, a adăugat neo-zeelandezul.

READ  Euro 2020: Gareth Southgate îndeamnă jucătorii din Anglia să împuternicească fanii să viseze la glorie | știri despre fotbal

„Au parcurs un drum lung și cred în ei înșiși. Sunt o echipă foarte bună, așa că sunt cu siguranță competitivi.

„Dar vor trebui să depășească presiunea de a nu trece înainte de sferturile de finală.

„Dacă ajung în semifinale, se află într-un teritoriu nou. Acesta este ceva cu care vor trebui să se confrunte cu care nu s-au mai ocupat până acum.”

Irlanda și-a asigurat prima victorie în seria de teste pe pământul Noii Zeelande în 2022, publicând victorii consecutive împotriva All Blacks.

Forma Noii Zeelande a fost neregulată, dar Hansen a avertizat să nu-i excludă pe All Blacks ca candidați la Cupa Mondială.

„Ai grijă de o echipă All Black care nu este „suficient de bună” pentru a fi câștigătoare a Cupei Mondiale – pentru că asta s-ar putea întoarce și te-ar mușca”.

Între timp, Farrell a fost mulțumit de victoria echipei sale în Campionatul șase Națiuni, dar aspiră la îmbunătățiri suplimentare înaintea Cupei Mondiale.

„Ceea ce este îmbucurător este că nu suntem o echipă care dă mingea din minge și intră tot timpul în zonă”, a spus el pentru Sky Sports.

„Suntem o echipă căreia îi place să joace un pic de rugby, teritoriul și posesia sunt foarte importante pentru noi și încă găsim o modalitate de a crea o poziție bună pe teren și de a domina mari părți ale jocurilor.

„Deci jocul nostru este într-o formă bună, dar nu este nici pe departe unde ne dorim să fie, așa că acesta este un loc grozav pentru a fi.” Agenția de presă din Franța