Springboks își încarcă banca cu șapte atacanți pentru a se confrunta cu Irlanda de top la Cupa Mondială de rugby

PARIS (AP) — Africa de Sud s-a întors, fără surprindere, la cel mai puternic XI de start, pentru a înfrunta Irlanda, cel mai bun clasat, într-un meci crucial din grupa Cupei Mondiale de Rugby, în timp ce a desemnat, de asemenea, șapte atacanți și doar unul înapoi pe bancă marți, într-un semn clar al modului în care The Springboks scopul de a juca.

Campioana în curs, Springboks, a câștigat doar o dată cu 7-1, împotriva Noii Zeelande, luna trecută, într-un meci de pregătire pentru Cupa Mondială de Rugby.

Mișcarea a fost ulterior criticată de unii din joc, deoarece duce rugby-ul pe o cale întunecată a jocului de forță brută.

Oferă efectiv Africii de Sud un nou pachet de atac pentru repriza a doua împotriva Irlandei, sâmbătă, pe Stade de France din Paris. Câștigătorul meciului este probabil să termine în fruntea Grupei B și, eventual, să evite să se confrunte cu gazdele Franței în sferturile de finală, deși asta ar putea însemna doar un sfert de finală împotriva triplelor campioane Noua Zeelandă.

Antrenorul Springboks, Jack Nienaber, a revenit la XI-ul de start care a învins Scoția în meciul de deschidere, doar fără prostituatorul Malcolm Marks, care a fost exclus din turneu din cauza unei accidentări la genunchi. Bongi Mbonambi intră în echipa de start a lui Marks.