Țara Galilor 0 – 1 Polonia

Karol Swidersky a fost retrogradat din Țara Galilor în Liga Națiunilor după o înfrângere zdrobitoare cu 1-0 pe teren propriu, la Cardiff.

Atacantul de la Charlotte FC – care a marcat și golul victoriei în jocul invers în iunie – a folosit șutul superb al lui Robert Lewandowski pentru a-l învinge pe Wayne Hennessy la 12 minute după prima repriză și a asigura viitorul Poloniei în Liga Națiunilor pentru o altă rundă.

Țara Galilor a ales o formație ofensivă, condusă de căpitanul revenit Gareth Bale, dar rareori i-a cauzat probleme serioase lui Wojciech Szczesny, deși știa că doar o victorie ar fi suficientă pentru a-i vedea depășind Polonia și păstrând locul în fruntea campionatului.

Dan James a fost refuzat de două ori în succesiune rapidă la cea mai bună șansă din primele 45 de minute înainte să-l vadă pe Brennan Johnson, împrumutat de la Fulham, să-și devieze din neatenție golul de la țintă.

Bale a lovit bara transversală cu capul în prelungiri, când Țara Galilor s-a repezit târziu, dar a fost prea puțin și prea târziu pentru a evita revenirea în Liga B după doar un Campionat al Națiunilor.

Evaluările jucătorilor

Țara Galilor: Hennessy (5), Kabango (7), Rodon (6), Norrington Davis (6), C. Roberts (6), Muriel (5), Levitt (5), N Williams (6), Johnson (7), James (6), Bill (5).

Substituții: Moore (6), Colwell (6), Thomas (necunoscut).

omul meciului: Brennan Johnson.

Cum s-a retras Țara Galilor înainte de Cupa Mondială a dezamăgit

Cazul de câștig sau eșec al Țării Galilor a fost repetat de partea ofensivă pe care a numit-o Paige, Bale fiind flancat de pașii lui Johnson și James pentru a încerca să prindă Polonia la pauză.

READ  Românul Kotlin Cirillo a câștigat aur și argint la Campionatele Mondiale de Canoe Sprint

Însă oaspeții, știind că un punct va fi suficient pentru a-i menține în Liga A, nu s-au grăbit să domine jocul și s-au concentrat în schimb pe frustrarea gazdelor, al căror moment de bucurie a venit înainte de pauză cu un răspuns rapid. -atacuri.

Golul victoriei lui Karol Swiderski a fost al optulea pentru țara sa și primul de când a marcat golul victoriei împotriva Țării Galilor în manșa secundă cu Țara Galilor în Grupa A4.
imagine:

James a fost concediat la linia centrală cu o gândire rapidă de la Ben Kabango, dar a fost refuzat de două ori de Chesney, după ce s-a forțat să se lărgească cu o atingere grea.

Împrumutul de la Fulham poate să fi jucat un rol în a refuza țării sale meciul de deschidere, găsindu-se în calea șutului la poartă a lui Johnson după o treabă bună în fața lui Kamel Glick.

Țara Galilor a încheiat perioada de deschidere în ascensiune, dar nu a avut aceeași forță după pauză, Polonia a profitat de ocazie pentru a-și oferi șansa de a supraviețui cu un început luminos al reprizei secunde, culminând cu unicul gol în meciul de 12 minute. . Mai tarziu.

Cu Nicola Zalewski având libertatea de a se plimba pe flancul stâng, Lewandowski a ridicat de la marginea suprafeței de pedeapsă, iar atacantul veteran l-a lovit perfect cu spatele în poartă pentru a-l elibera pe Swiderski în zonă, de unde a tăiat liniștit prin Hennessey. picioare.

Cine ar putea înfrunta Țara Galilor în Liga B?

Echipe confirmate din Liga B: Albania, Austria, Anglia, Georgia, Grecia, Islanda, Kazahstan, Muntenegru, Turcia.

READ  Prințul Charles vizitează refugiații ucraineni în România

Posibile echipe din Liga B: Cehia, Norvegia, Scoția, Serbia, Elveția, Ucraina, Armenia, Finlanda, Republica Irlanda, România, Slovenia, Suedia.

Nici măcar aceasta nu a inițiat Țara Galilor cu urgența de care era nevoie, dar pe măsură ce meciul se apropia de final, acesta a ajuns în sfârșit. Levi Colwell a șutat direct la Chesney, în timp ce Johnson și Dylan Levitt au fugit, deși abia în al patrulea minut al prelungirilor Bale a fost aproape de a forța egalarea când a dat din cap centrarea substitutului Sorba Thomas în plasă.

Chiar și obiectivul de la acea vreme s-ar fi dovedit probabil o simplă mângâiere pentru speranțele lui Wells de a depăși retrogradarea, deoarece au fost lăsați să se concentreze pe o performanță dezamăgitoare care valorează mai puțin.

Pagina: Nu este sfârșitul lumii

Page și-ar dori ca Bale să debuteze împotriva Belgiei
imagine:
Gareth Bale se întoarce în Rob Page împotriva Poloniei

Antrenorul Țării Galilor, Rob Page, a spus că înfrângerea echipei sale cu 1-0 în fața Poloniei nu a fost „sfârșitul lumii”, după ce au retrogradat din Liga Națiunilor.

Țara Galilor, care a avut câțiva jucători de prima alegere accidentați, a creat o serie de ocazii în repriza secundă, dar golul lui Swiederski în minutul 57 a oferit Poloniei victoria.

Înfrângerea înseamnă că Țara Galilor, care se îndreaptă către Cupa Mondială, a pierdut cinci din șase meciuri din Liga Națiunilor.

„Suntem dezamăgiți că am pierdut meciul și am căzut, dar nu este sfârșitul lumii și acum suntem pe deplin concentrați pe Cupa Mondială”, a spus Page.

„Să aruncăm o privire la realitate, să ne uităm la opoziţia cu care ne-am confruntat în Olanda, Belgia şi Polonia. Jucătorii noştri nu joacă săptămână de săptămână. Am avut multe accidentări în acest sens.

READ  Ashleigh Barty avansează, Naomi Osaka se retrage în Australia

„Nu ne va deraia și nu ne va slăbi deloc încrederea.

„Trebuie să fim duri cu echipele mari, șansele sunt puține și îndepărtate. Ne-am creat multe șanse în această seară împotriva unei echipe foarte bune, dar nu am fost suficient de duri.”

Ce urmeaza?

Țara Galilor Acum așteaptă cu nerăbdare prima lor Cupă Mondială din 64 de ani, unde echipa lui Rob Page se va confrunta Statele Unite ale Americii În meciul lor de deschidere din Qatar 2022, pe 21 noiembrie, pe stadionul Al Rayyan.