Audrey Jimenez, atletul anului la liceul din sudul Arizona 2021

Audrey Jimenez deține placa pentru Campionatul Național al Femeii din SUA 2021 (foto Jimenez)

Programul de lupte de pe Sunnyside a adăugat un alt capitol istoric în martie, când Audrey Jimenez Ea a devenit prima femeie din Sunnyside – și Tucson – care a câștigat un titlu de lupte de fete de stat.

Jimenez, Boboc în 2020-21, câștigat de Fall la 3:53 pe Valley Vista Brianna Reyes Pentru a revendica titlul de lupte pentru fetele de 113 lire de la liceul Gilbert Mesquite.

„Este o mare realizare pentru mine și pentru alții”, a spus Jimenez. „Sperăm că acesta va fi începutul creșterii luptelor feminine pentru fetele din Sunnyside. Sper că mai multe fete le vor călca pe urme.”

Pentru toate realizările ei în 2021, Jimenez este sportiva anului în liceu AllSportsTucson.com.

Audrey Jimenez când a câștigat titlul de stat (Andy Morales / AllSportsTucson.com)

La două luni după câștigarea titlului de stat, Jimenez a câștigat Campionatul Statelor Unite de luptă liberă (UWW) din 2021 la 49 de kilograme (108 de lire sterline) în Irving, Texas.

Jimenez a câștigat Faith Cool Louis într-o serie cu cel mai bun din trei, câștigând primele două jocuri cu 5-0 și 6-0. Ea a câștigat, de asemenea, premiul pentru luptători excepționali pentru o competiție de freestyle pentru femeile stagiare. Niciunul dintre luptători nu a marcat niciun punct împotriva ei în competiție. În sferturile de finală și în semifinale, ea a câștigat o cădere tehnică cu 10-0.

„M-am simțit foarte bine în timpul meciurilor”, a comentat Jimenez. „M-am concentrat pe marcarea cu un stil tehnic bun și să împing ritmul la începutul jocului. Sunt mândru de performanța și efortul meu. Acum, înapoi la muncă și pregătire pentru lume.”

Jimenez se întoarce la Tucson de la Campionatul Mondial de Cadeți din 2021 din Ungaria, Budapesta, cu o medalie de bronz la categoria de greutate de 49 kg (108 lb), după victoria sa tehnică din 22 iulie asupra României. Delia Voiculescu.

Jimenez l-a învins pe Voiculescu în 1:45 după ce a generat un picior de dantelă și a parcurs două tururi pentru a ajunge la o victorie cu 10-0. Jimenez a câștigat a doua ei medalie internațională – a câștigat aurul U-15 la Jocurile Panamericane din 2019 – după ce și-a revenit după o înfrângere cu 8-6 în semifinale. Svenja Jungu Elveţia.

Ea a făcut mai multă istorie pe 17 septembrie, depășindu-și colegul remarcabil Morala mare În competiția de 106 de lire sterline pentru prima carte Flo Wrestling pentru fete la competiția Who’s Number One din Dallas.

Confruntarea cu 10 cărți a inclus trei meciuri primul versus al doilea, evenimentul principal fiind prezentând o pereche de luptători de top din diferite clase de greutate. Finala #1 vs #2 a fost între Jimenez și Morales (câștigătorul din această vară la Fargo, ND, Championships).

Jimenez, clasat pe locul 1 pe 9, a egalat Morales din Clovis, California, cu 54 de secunde rămase. Încercarea lui Morales de a arunca mingea a fost împiedicată de Jimenez, care l-a călcat pe Morales și a închis știftul.