Fulham 0-1 Chelsea: Mason Mount aruncă în cele din urmă 10 victorii Fulham | știri despre fotbal

Un gol întârziat al lui Mason Mount i-a oferit lui Chelsea o a doua victorie în Premier League în șapte meciuri, în timp ce a învins Fulham cu 10-0 cu 1-0 la Craven Cottage pentru a reduce presiunea asupra antrenorului Frank Lampard.

Ambele echipe au avut șanse în prima repriză, când Mount a lovit bara transversală, iar Ivan Cavaliero a lansat o ocazie clară pentru Fulham, dar aspectul meciului s-a schimbat cu puțin înainte de sfârșitul primei reprize, când Anthony Robinson a fost expulzat din cauza unei provocări majore pentru Cesar Azpilicueta (44).

Chelsea a devenit nervos în a doua repriză, dar a fost nevoit să aștepte câștigătorul, în timp ce omul meciului a găsit emisfera controlată de Mount the net din interiorul suprafeței de pedeapsă, după lovitura slabă a lui Alphonse Areola dintr-o centrare (78).

Înlocuitorul Timo Werner ar fi trebuit să finalizeze câștigarea târziu, renunțând când a marcat, dar victoria a însemnat că Chelsea a avansat pe locul șapte, la șapte puncte în detrimentul liderilor Manchester United, dar după ce a jucat mai multe meciuri, Fulham a rămas în centru. 18 are patru puncte de siguranță.

Evaluările jucătorului

Fulham: Areola (5), Titi (6), Aena (6), Andersen (6), Adaraboyo (7), Robinson (4), Reed (6), Angisa (6), Dirkordova-Reed (6), Lookman (7) )), Cavallero (6)

Submarine: Abraham (6), Werner (5), Hudson-Odoi (5)

Chelsea: Mendy (5), Azpilicueta (6), Thiago Silva (7), Rudiger (7), Chilwell (6), Jorginho (6), Kovacic (6), Mount (8), Zi (6), Polisic (5) Jerrod (5)

Submarine: Onomah (NA), Camara (NA), Brian (NA)

Omul meciului: Muntele Mason

Cum a obținut Chelsea victoria de care aveau nevoie disperată

Chelsea a început cu o diferență de 13 dintre cele trei în față în doar 18 meciuri din Premier League – de data aceasta Olivier Giroud, Christian Pulisic și Hakim Ziyech – dar nu a reușit să spargă Fulham în prima repriză, în ciuda unei perioade de dominare.

READ  Criza din Ucraina: Șahtior Donețk a evacuat jucătorii brazilieni în România

Ziyash a forțat-o pe Areola să blocheze o lovitură puternică cu o lovitură scăzută de la marginea zonei, iar Mount a lovit bara transversală în timp ce lovitura de cap slabă a lui Joachim Andersen l-a găsit în dreapta suprafeței de pedeapsă și Areola a îndepărtat lovitura de cap a lui Antonio Rudiger dintr-o lovitură de colț, dar Fulham înapoi, cinci dintre condimente au supraviețuit și Gero s-a păstrat relativ calm.

Probabil că cea mai bună șansă a gazdelor este în prima repriză, Robinson și Ademula Lockman s-au unit bine pe stânga. Robinson la pătrat de Kenny Tite, care apoi la pătrat pentru Cavallero, dar nu s-a putut compune pentru că a ratat încercarea peste bară cu Edward Mindy doar pentru a bate 10 metri.

Robinson și Lockman câștigau bătălia cu Azpilicueta până în etapele finale ale primei reprize, dar acea bătălie s-a încheiat cu seriozitate, în timp ce fundașul stâng al lui Fulham s-a îngrămădit deasupra căpitanului Chelsea, determinându-l să-l țină sus urmărindu-l până la victorie. Card rosu.

Jucătorul lui Fulham, Anthony Robinson (dreapta), apare pe cartonașul roșu live pentru a-l provoca pe Chelsea Cesar Azpilicueta (nu este în imagine) în timpul meciului din Premier League din Craven Cottage, Londra.
imagine:
Lui Anthony Robinson (R) al lui Fulham i se arată cartonașul roșu direct pentru o provocare pentru Cesar Azpilicueta

În ciuda avantajului numeric, Chelsea s-a străduit să găsească lacune în apărarea lui Fulham, care a primit doar trei goluri în șase meciuri, în cea mai mare parte a celei de-a doua reprize.

Lampard și-a schimbat din nou linia din față în meci – Tami Abraham s-a alăturat lui Giroud, dar experiența a durat doar câteva minute, Timo Werner l-a înlocuit pe Giro – și Chelsea a continuat să bată la ușă, deoarece Abraham a reușit doar să dea cu capul în mâinile lui Areola, înainte ca Ziyash să scape ocazional. Delicios. Avraam și Pulisic.

Fulham a rupt șuturi, iar Mindy aproape le-a dat un gol de deschidere pe o scândură când s-a repezit inutil pentru a primi o pasă din spate de la Azpilicuita – a împins-o slab, dar Cavallero a văzut volea revenirii blocate cu Mindy în afara propriului său gol.

READ  Anglia a oferit Italiei reunirea în preliminariile Euro 2024

În ciuda tuturor reducerilor și răsturnărilor din atacul lui Chelsea, Mount a fost un jucător cheie în linia de start, care a oferit echipei lui Lampard explozația pentru care erau atât de disperați.

Mason Mount conduce Chelsea în fața lui Fulham
imagine:

După o centrare a lui Ben Chilwell în aripa stângă a lui Areola, Mount a dominat un șut scăzut de la 15 metri în colțul de jos, al doilea său gol în Premier League în acest sezon.

Chelsea a marcat 11 goluri în ultimele 15 minute ale meciurilor din Premier League în acest sezon, mai mult decât orice altă echipă.

Știri despre echipă

Fulham a făcut o schimbare de la egalitatea de 1-1 cu Tottenham, Ademula Lockman înlocuindu-l pe Robin Loftus Cech necalificat. Au reușit să numească opt submarine la Craven Cottage, deoarece Alexander Mitrovich nu era suficient de potrivit pe bancă.

Chelsea a făcut trei schimbări față de echipa care a pierdut cu 3-1 în fața Manchester City în urmă cu aproape două săptămâni; N’Golo Kante este oprit, ceea ce înseamnă că Jorginho intră, în timp ce Antonio Rudiger îl înlocuiește pe Kurt Zouma în centrul apărării, iar Olivier Giroud este Timo Werner în față.

Aceștia s-au agățat de ceea ce ar trebui să fie o victorie care crește încrederea, dar îngrijorările rămân în legătură cu înțelegerea lor în ultima treime, Werner s-a îndepărtat după ce a fugit față-n față cu Areola în pauză, în timp ce și-a lovit obiectivul din Premier League de 10 ori. Apariția.

Fulham își va recăpăta încrederea într-un spectacol defensiv de 78 de minute, în timp ce antrenorul Scott Parker își preia rezistența în speranța de a-și păstra echipa din Premier League după un început deschis al sezonului.

READ  Frații Tate vor fi eliberați! Avocații lui Andrew Tate fac afirmații uriașe cu privire la probele legate de arestarea din România

Redknapp: Câștigarea oprește zgomotul

Mason Mount a sărbătorit după ce a adus Chelsea cu 1-0 la Fulham
imagine:
Mount sărbătorește după ce a adus Chelsea cu 1-0

Jimmy Redknapp pe Sky Sports:

„Zgomotul din afara Chelsea s-a oprit. Toată lumea vorbea despre cursa proastă pe care a avut-o în Premier League. Dintr-o dată acum, dressingul este un loc mai bun. Când ești în vestiar când te lupți, este un loc teribil pentru a fi. Îi faci pe băieți să vorbească”. Și simți că, în calitate de antrenor, creezi multă megalomanie și simți că toată lumea este împotriva ta.

„A făcut câteva schimbări mari astăzi, a mers după experiență, a trebuit să se potrivească cu grupa pentru a obține scorul corect în final și poate că s-a uitat astăzi și s-a gândit:„ Ziyech, când a plecat și l-a adus pe Hudson-Odoi, arăta mai bine. ”Mai multă viteză, mai mult Din direcție, cineva care coboară pe această parte dreaptă cu piciorul drept ajută, de asemenea.

„Două răspunsuri la el, defensiv. Când aveți o foaie curată de șapte, uneori lucrurile trebuie să se schimbe – fie că este vorba de o schimbare de sistem sau de a aduce un nou jucător. Cred că astăzi Rudiger, împreună cu Thiago Silva, păreau a fi un parteneriat real. Știu că au fost Jucă împotriva a 10 bărbați în aproximativ jumătate din meci, dar arătau bine, păreau solizi, arătau sănătoși și cu asta poți continua. „

Ce au spus managerii …

Antrenor Fulham Scott Parker Pentru Sky Sports pe cartonașul roșu: „Anthony este frustrat pentru că schimbă jocul și presupun că acesta este un echilibru între agresivitate, la care vreau să fie angajată echipa mea, ceea ce vrem cu toții să vedem, dar dacă este nesăbuit, atunci există un echilibru și de la asta trebuie să învețe.

„Vreau să scap de asta de la noi? Nu, pentru că vreau să fiu competitiv și va trebui să fim, dar marje bune înseamnă uneori trecerea acelei linii și poate trecerea acesteia astăzi”.

Previzualizați imaginea

3:28

Antrenorul Fulham, Scott Parker, a considerat că echipa sa este regretabilă că nu a ieșit cu nimic după o luptă bună împotriva Chelsea după ce a fost redusă la 10 bărbați.

Despre echipa sa: „Am doar o admirație pentru jucători. Înfruntarea unei echipe la fel de bune ca Chelsea și demonstrarea angajamentului și a modului în care am jucat uneori, în circumstanțe dificile, a fost absolut uimitor.”

Antrenorul Chelsea Frank Lampard La Sky Sports Pe Mason Mount: „Mason a fost grozav la joc. Merită să fie aplaudat pentru modul în care am jucat. Mason a avut un rol puțin mai profund în acel moment, dar a putut totuși să ajungă la cutie. Dar calitatea sa este excelentă, atitudinea sa este grozavă, așa că merită”.

3:04

Frank Lampard a fost plin de laude pentru Mason Mount, câștigător de meci, după ce golul său de la Chelsea a obținut o victorie cu 1-0 în fața lui Fulham

Despre Timo Werner: „Cred că este normal. Dacă nu înscrieți atât de regulat pe cât doriți, acestea sunt obiectivele pe care l-am văzut înscriindu-l de mai multe ori, și asta este pâinea și untul prin care trece așa și le înscrie. Se întâmplă, el ar trebui să continue să lucreze, așa este. Singurul care a ieșit din asta. Am fost cu toții acolo dacă ai fi golgheter. Ai merge după el, pentru că este de o asemenea calitate. „

La o mare victorie: „Numai dacă îl susținem. Se simte bine în seara asta. Am mers bine fără înfrângere, ne-am retras cu două puncte de la conducere și apoi am primit o lovitură în scurt timp. Putem.” Cred că totul este rezolvat, deoarece nu este rezolvat și vrem Mai Mult. Continuam să spun că suntem într-o perioadă de tranziție și știm că sunt jucători noi și știm că încercăm să găsim soluții în modul în care jucăm, dar trebuie să obținem puncte pentru că este Chelsea. „

Alegeți statistici

• Victoria lui Chelsea a pus capăt unei serii de trei înfrângeri consecutive din Premier League pe drum. A fost a patra plasă curată în deplasare pentru Blues în acest sezon, după ce a ținut doar un sezon.
  • Chelsea a marcat astăzi 21 de lovituri împotriva lui Fulham și a reușit mai mult împotriva altor echipe în ascensiune West Brom (22) și Leeds (23) în meciurile din Premier League din acest sezon.
  • În plus față de marcarea câștigătorului, Mason Mount a creat șapte șanse în acest meci – cea mai comună pentru un jucător din Chelsea în meciul ligii din acest sezon (Mount, de asemenea, 7 vs Leeds).

Ce urmeaza?

Fulham îl găzduiește acum pe Manchester United în Premier League miercuri la ora 20.15, înainte de a-l găzdui pe Burnley în runda a patra a Cupei FA duminică, la ora 14.30.

Marți, 19 ianuarie, la ora 20:00

Începe la 20:15

Chelsea se îndreaptă spre Leicester în Premier League, marți seară, în direct pe Sky Sports Premier League la ora 20.15, înainte de a-l găzdui pe Luton în runda a patra a Cupei FA, duminică la prânz.