Olanda, Elveția și România s-au calificat la Euro 2024, iar Franța a câștigat cu 14-0

Țările de Jos, Elveția și România s-au calificat la Euro 2024, în timp ce Franța a avut revoltă într-o victorie record cu 14-0 în fața Gibraltarului.

Olanda, Elveţia Și România Toți și-au confirmat locurile în Euro 2024 În noaptea asta a fost și el martor Franţa Au câștigat cu 14-0 peste 10 bărbați Muntele Tarek.

Olanda a intrat în confruntarea sa în grupa a doua cu naționala Olandei Republica Irlanda Știind că o victorie le-ar asigura locul în turneul din vara viitoare, cu un meci până la final.

Wot Weghorst El a marcat singurul gol al meciului de la Amsterdam pentru a condamna Irlanda la o a șasea înfrângere în cele opt meciuri de calificare, obținând în același timp locul doi. Ronald KoemanO echipă mulțumită recordului lor superioară față în față față de Grecia.

Cu toate acestea, Olanda va termina la o distanță secundă în spatele Franței, vicecampionii la Cupa Mondială luând șapte victorii din șapte într-un mod brutal împotriva Gibraltarului.

Echipa franceză a marcat 14 goluri împotriva oaspetelui său la Nisa pentru a obține cea mai mare victorie din toate timpurile, devenind prima echipă europeană care a marcat acest număr într-un singur meci de la victoria cu 14-2 a Danemarcei în fața Islandei în 1967.

Francezul Kylian Mbappe sărbătorește a marcat al 12-lea gol pe 18 noiembrie 2023© Reuters

Seara Gibraltarului părea să fie uitată, când au fost reduse la 10 bărbați după doar 18 minute, Franța conducând deja cu 3-0 în acea etapă.

Ethan SantosUn autogol în minutul al treilea a deschis poarta larg Marcus Thuram Și Warren Zaire Emery S-a adăugat rapid la scor înainte ca scurtul coșmar personal al lui Santos să fie agravat când a fost eliminat cu 20 de minute de la final.

O provocare cu cartonașul roșu l-a văzut pe Zaire Emery – cel mai tânăr jucător care a debutat în Franța din 1911 și al doilea cel mai tânăr marcator din toate timpurile – a plecat accidentat după 20 de minute, dar golurile au continuat să curgă.

Kylian Mbappe S-a ajutat la un hat-trick de goluri și pase decisive, inclusiv cel de-al 300-lea gol din carieră, în timp ce Kingsley Coman Și un marcator record Olivier Giroud El a marcat ambele bretele, acesta din urmă sigilând golul cu două goluri rapide de fiecare parte a marcajului de 90 de minute.

Jonathan Claus, Youssef Fofana, Adrien Rabiot Și Ousmane Dembélé Franța a marcat și egalarea când Franța a ajuns la finalul primei reprize cu un avantaj de 7-0 și apoi a refuzat să scoată piciorul de pe pedală după finalul primei reprize.

În prima grupă, România și Elveția și-au asigurat biletele la turneul din vara viitoare, cu victoria României Israel 2-1 în Ungaria pentru a trece pe primul loc.

Jucătorii României sărbătoresc după calificarea la UEFA Euro 2024 pe 18 noiembrie 2023.© Reuters

România trebuia doar să evite înfrângerea pentru a se califica, dar a avut cel mai prost start posibil când Eran Zahavi Lăsând Israelului conducerea după doar două minute.

dar, George Puskás A restabilit egalitatea în minutul zece Yannis Hagi Apoi a marcat ceea ce s-a dovedit a fi învingător în repriza secundă.

Eșecul Israelului de a câștiga a fost, de asemenea, suficient pentru a confirma locul Elveției în Campionatul European din 2024, în ciuda egalului său 1-1 acasă cu gazda. Kosovo.

Ruben Vargas Le dăduse gazdelor conducerea la două minute în a doua repriză, iar asta a fost suficient pentru a le trece fără ajutorul niciunei alte echipe. Muhammad Al-HusseiniGolul egalizării cu opt minute înainte de final.

READ  Sharath Kamal, Sathian Gnanaskaran și Manika Patra dau startul campaniei WTT de la Doha cu o victorie la fața locului

Tot sâmbătă, Țara Galilor și-a pierdut speranțele de calificare după ce a remizat cu Armenia și Croația învingând Letonia, în timp ce celălalt meci din Grupa A a văzut Belarus învingând Andorra.

ID:529332:1false2false3false:QQ:: de pe desktop db :LenBod:collect7412: