Raliul României: Revenirea uimește Ucraina la Cupa de tenis Billie Jean King de pe Insula Amelia

Fernandina Beach – Scădere de două meciuri la niciunul, având nevoie de o matură curată pentru a prelungi runda României în Cupa Billie Jean King de către Gainbridge, Ana Bogdan nu s-a rătăcit.

Este nevoie doar de puțină inspirație pe Instagram.

„Mă uitam la pozele de pe Instagram, la toți oamenii care s-au calificat deja”, a spus ea. „Am spus: „Vom fi acolo. Ne vom vedea numele acolo pe acele poze, iar România se va califica de data aceasta”.

Printr-o schimbare îndrăzneață de formație, nouă ore de perseverență și un efort de neuitat din partea ironwomenelor Bogdan și Jacqueline Christian, România a revenit sâmbătă din pragul eliminării pentru a le refuza ucrainenilor victoria cu 3-2 în deplasare la Belle Gane sâmbătă. Runda de calificare a Cupei Regelui la Racquet Park de pe insula Omni Amelia.

Bogdan și Christian, abia departe de a câștiga meciurile de simplu inversă mai devreme după-amiază – la doar 30 de minute distanță pentru Christian de adversara ei de 2 ore și 18 minute – le-au uimit pe specialistele ucrainene de dublu Lyudmila Kychenok și Nadia Kychenok cu 6-2. 7-6 (9-7) Sub cerul serii devreme de pe plaja Fernandina.

„amândoi [singles] Căpitanul României, Horia Tecu, a spus: „Meciurile dintr-un turneu obișnuit vor fi surprize mari. Sunt foarte mândru de felul în care au luptat astăzi”.

Pentru nord-estul Floridei, calificările — organizate prin Fundația Svitolina, care promovează programele de tenis în Ucraina — au adus o revenire mult așteptată la tenis la cel mai înalt nivel după o absență de mai bine de un deceniu. După 29 de ani de Bausch & Lomb Invitational de pe Insula Amelia din 1980 până în 2008 și doi ani de competiție WTA Tour la Sawgrass din Ponte Vedra, tenisul s-a mutat dincolo de Prima Coastă.

READ  România cere să se examineze dragarea canalului ucrainean din acesta

Mitingul României a spulberat speranțele de campionat ale Ucrainei, care și-a mutat meciul de acasă în Florida din cauza invaziei ruse, dar a stârnit jubilație și o nouă rundă de „Ro-ma-ni-a!” Salutări de la zeci de fani români.

Organizatorii Cupei au raportat că revenirea cu 0-2 a fost doar a noua de când turneul a adoptat un format best-of-5 în 1995 și a fost primul miting al României dintr-o groapă cu două picioare.

Recompensa lor: un bilet la etapa finală, Cupa Mondială de tenis din Spania din toamnă, prima dată când au ajuns pe acest stadion de când primul turneu internațional de tenis pe echipe feminin a adoptat formatul actual în 2020. Acolo, alături de Statele Unite ale Americii , Australia, Germania, Marea Britanie, Japonia și Polonia și Slovacia, în plus față de calificările automate Canada, Italia, Spania și Republica Cehă.

„Cea mai proastă zi”: inima frântă pentru Ucraina

Ucraineana Lesia Tsurenko reacționează la un punct ratat în timpul turneului de tenis feminin Billie Jean King de sâmbătă.Ucraineana Lesia Tsurenko reacționează la un punct ratat în timpul turneului de tenis feminin Billie Jean King de sâmbătă.

Ucraineana Lesia Tsurenko reacționează la un punct ratat în timpul turneului de tenis feminin Billie Jean King de sâmbătă.

Pe măsură ce soarele a răsărit sâmbătă peste insula Amelia, Ucraina părea să fie în pragul unui blocaj pentru a-și face casa temporară din Florida câștigătoare. După ce Elina Svitolina și Lesia Tsurenko și-au câștigat vineri primele meciuri de simplu, Ucraina a avut nevoie să câștige doar unul dintre cele trei meciuri de sâmbătă.

„Pentru noi, aceasta este cea mai proastă zi”, a spus Mikhail Velima, căpitanul echipei naționale a Ucrainei. „Nu-mi amintesc în minte trei meciuri la rând în care am avut atâtea șanse să nu putem câștiga.”

Însă Svitolina s-a confruntat cu o adversară dură la Bogdan, care a pierdut vineri ultimele șapte meciuri, dar a ieșit o jucătoare complet nouă, care a învins-o pe cel mai bine clasat ucrainean cu 6-4, 4-6, 6-3 în două ore și 51 de minute. – Minut epic.

READ  Proaspăt cvadruplifică vânzările de Crăciun

Numai al treilea set a durat 76 de minute, inclusiv nouă egalări în repriza secundă și șapte în al optulea joc. Bogdan a trecut cu 2-0 în set și a trecut cu 40-15 în al treilea joc, dar a ripostat pentru a sparge serviciul Svitolinei și nu s-a uitat niciodată înapoi.

„Am avut multe oportunități”, a spus Villema.

Este puțin probabil ca duoul să dubleze lifturile României

Românca Ana Bogdan, stânga, sărbătorește o victorie cu echipa în cadrul turneului de tenis feminin Billie Jean King, sâmbătă, la Racquet Park de pe insula Omni Amelia din plaja Fernandina.Românca Ana Bogdan, stânga, sărbătorește o victorie cu echipa în cadrul turneului de tenis feminin Billie Jean King, sâmbătă, la Racquet Park de pe insula Omni Amelia din plaja Fernandina.

Românca Ana Bogdan, stânga, sărbătorește o victorie cu echipa în cadrul turneului de tenis feminin Billie Jean King, sâmbătă, la Racquet Park de pe insula Omni Amelia din plaja Fernandina.

La doar câteva momente după ce Christian a venit din spate pentru a o învinge pe ucraineană Tsurenko cu 2-6, 6-4, 6-4, a știut că weekendul nu s-a încheiat încă.

Căpitanul României, Tico, a apăsat pe trăgaci după o decizie îndrăzneață, înlocuindu-i pe Bogdan și Cristian în locul dublu-dublului planificat între Anka Todoni și Mara Gay.

„Au fost înalți, încrezători și au văzut mingea mare”, a spus Tico.

Ca să nu mai vorbim, Bogdan a spus că a mai jucat la dublu cu Christian de patru sau cinci ori înainte, nu din 2023 și nu a mai concurat niciodată în Cupa Billie Jean King. Ca să nu mai vorbim de geamănul ucrainean al lui Kychenok este temut de ani de zile la dublu, Lyudmila câștigând dublu mixt la Wimbledon vara trecută. Ca să nu mai vorbim de faptul că ambele echipe românești tocmai jucaseră meciuri istovitoare de simplu, cu mize mari.

Românca Ana Bogdan reacționează la victoria de dublu din cadrul turneului de tenis feminin Billie Jean King de sâmbătă.Românca Ana Bogdan reacționează la victoria de dublu din cadrul turneului de tenis feminin Billie Jean King de sâmbătă.

Românca Ana Bogdan reacționează la victoria de dublu din cadrul turneului de tenis feminin Billie Jean King de sâmbătă.

„Am spus: „Sunt gata, voi face tot posibilul””, a spus Bogdan. „Nu contează dacă sunt obosit sau nu. Știu că dacă o am în minte, știu că corpul va continua.”

READ  România se angajează să întărească apărarea, condamnă agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei

Christian a spus: „Am continuat să avansez cu încrederea pe care am câștigat-o la simplu și cred că câștigarea meciului a fost o mare motivație pentru mine.”

Legătura românească de data aceasta: imediată.

Românca Jacqueline Christian ține un banner după victoria ei în timp ce sărbătorește victoria alături de partenerul ei de dublu, Anna Bogdan.Românca Jacqueline Christian ține un banner după victoria ei în timp ce sărbătorește victoria alături de partenerul ei de dublu, Anna Bogdan.

Românca Jacqueline Christian ține un banner după victoria ei în timp ce sărbătorește victoria alături de partenerul ei de dublu, Anna Bogdan.

„Pentru mine, provocarea a fost să fiu activ online, pentru că nu este ceva ce fac în fiecare săptămână în turnee”, a spus Bogdan. „Așa că am spus: „Poți face asta, poți face asta, doar fii acolo și concentrează-te”.

Au valorificat erorile pentru a prelua primul set, apoi au venit cu un al doilea set dus-întors cu unele controverse — Ucraina a pierdut un potențial punct de break după un touch call disputat la 4-3 — și o pereche de evadări strălucitoare. Bogdan a depășit două puncte de set pentru ca Ucraina să forțeze un tie-break.

În acest departajare, România a depășit un deficit de 4-1, iar deși Ucraina a salvat două puncte pentru a decide meciul, Bogdan a zdrobit revenirea pentru a aprinde sărbătorile.

Istorie, făcută pe Insula Amelia.

„Este și timpul să ne bucurăm de moment, pentru că ultimele 24 de ore nu au fost ușoare”, a spus Christian. „Așa că acum vrem doar să ne bucurăm de ea și să o absorbim.”

Acest articol a apărut inițial pe site-ul web Florida Times-Union: Trofeul Billie Jean King: România 2-0 vs Ucraina pe Insula Amelia