Slujba s-a încheiat când Africa de Sud a învins România cu 76-0 la Cupa Mondială de Rugby. Următoarea confruntare uriașă cu Irlanda

BORDEAUX, Franța (AP) — Toate planurile Africii de Sud s-au reunit la conferință Cupa Mondială de rugby Duminică.

Primul gol a fost atins într-o lovitură de 76-0 a underdogs-ului României, cu hat-trick-uri de la Scrumhalf Cobus Reinach și lateralul Makazole Mapembe printre 12 încercări fără răspuns pentru Springboks de la Bordeaux.

Campionii apărați au avut primele patru încercări și un punct bonus în 12 minute, Reinach strângând de la o distanță scurtă cu a treia încercare în minutul 24 pentru a rata propriul record pentru cel mai rapid hat-trick dintr-o Cupă Mondială de Rugby. El a marcat asta acum patru ani cu un hat-trick în 20 de minute împotriva Canadei.

Africa de Sud a condus de peste cinci ori în prima repriză și de șapte ori în a doua repriză pentru a învinge România într-un meci din Grupa B care a fost unilateral încă de la început.

Dincolo de rezultatul convingător, Africa de Sud a înregistrat și câștiguri semnificative printr-o serie de experimente. Cel puțin unul dintre ei ar putea avea un impact major asupra finalului turneului, începând cu următorul meci de grup al Africii de Sud, o confruntare uriașă cu Irlanda, cel mai bine clasată, weekendul viitor.

Irlanda a arătat că sunt pregătiți Învingând Tonga cu 59-16 Sambata seara.

Printre probe, Grant Williams, un scrumhalf care începe pe aripă, a adunat două încercări pentru Africa de Sud în repriza secundă. Faf de Klerk, un alt jucător care și-a arătat versatilitatea, a intrat ca flyhalf și a alergat pe linia din spate în ultimele 24 de minute.

Iar Dion Fourie, jucătorul care a devenit supleant, și-a marcat debutul la Cupa Mondială de rugby la vârsta de 36 de ani, cu o încercare la mijlocul unei lovituri la două minute după ce a ieșit de pe bancă în prima repriză. Fury și-a lovit și săriturile și a fost în mulțimea care a câștigat o încercare de penalizare la scurt timp după.

READ  Bărbații americani găzduiesc România și Scoția în iulie

„Sunt deosebit de mulțumit de cele două lucruri pe care le-am încercat”, a spus antrenorul Springboks, Jack Nienaber.

În ceea ce privește Irlanda, Nienaber a spus: „Va fi un meci bun să vedem cine termină primul și al doilea în grupă, dar mai sunt meciuri de jucat (după aceea), așa că nu vreau să merg prea departe”.

Tranziția lină a lui Furie de la rândul din spate la cel din față ar putea fi un detaliu important al victoriei puternice și așteptate pe scară largă a Africii de Sud, având în vedere pierderea lui Malcolm Marks din cauza unei accidentări la finalul turneului în această săptămână.

Bongi Mbonambi, care a fost titular și căpitan împotriva României, este singurul specialist numărul 2 din lot. Fourie, care anterior a fost un prostituat în primele zile ale carierei sale, acum trebuie să-l susțină pe Mbonambi pentru restul turneului, după ce Nienaber l-a chemat pe flyhalf Handre Pollard și nu prostituat ca înlocuitor al lui Marks imediat după meciul cu România.

Un alt jucător, Marco van Staden, se antrena și el la hooker și a intrat în formația Africii de Sud în ultimele 10 minute.

Împotriva României, Africa de Sud a făcut 14 schimbări în echipa care a jucat prima victorie cu 18-3 în fața Scoției weekendul trecut, dar a început cu opt câștigători ai Cupei Mondiale de rugby din echipa din 2019, inclusiv Reinach și Mapembe.

Reinach a izbucnit din spatele petrecerii, a scăpat un manechin și a trecut printr-un gol pentru prima încercare în minutul al treilea și Springboks au fost plecați. Mapembe a primit primul gol în al șaptelea joc când a intrat din aripa stângă pentru a primi o pasă de la fundașul lateral Willy Le Roux.

READ  Telefoane Huawei

După al doilea gol al lui Reinach, Damian Willemse, singurul jucător din Scoția care a supraviețuit, a făcut un pas și a alergat la mijloc pentru a încerca un punct bonus și a marca 26-0 când cronometrul a ajuns la 12 minute.

Conducând cu mai mult de un punct pe minut, Africa de Sud a fost încetinită de ploile abundente de la jumătatea primei reprize.

România a avut unul dintre cele mai bune momente în ploaia torenţială, când mijlocaşul Taylor Gontiiak a făcut o cursă la fel de bună ca echipa sa toată ziua pe aripa dreaptă. Tatăl lui Gontiiak, Romeu, este un fost căpitan al României care a jucat când cele două echipe s-au întâlnit ultima dată la Cupa Mondială de Rugby din Africa de Sud din 1995.

Cerul francez s-a limpezit la pauză, permițând Africii de Sud să-și găsească din nou ritmul. Fourie și-a făcut impactul imediat, urmat de o încercare de penalty, un dot de la Williams, încă două goluri de la Mapembe, iar Le Roux a alergat 50 de metri pentru a pecetlui victoria.

România a deschis finala Cupei Mondiale împotriva Irlandei nr.1, pierzând cu 82-8, iar apoi în fața celor de la Springboks nr.2, un start care ar pune presiune asupra oricărei echipe. România are în continuare locul cinci în Scoția și termină înaintea Tonga.

„Mai întâi trebuie să ne odihnim”, a spus antrenorul României, Eugene Abjuk. „Trebuie să ne îmbunătățim și să învățăm din aceste două jocuri. Nu vom avea suficient timp să îmbunătățim totul, dar vom face tot posibilul pentru a îmbunătăți.