Slujba s-a încheiat când Africa de Sud a învins România cu 76-0 la Cupa Mondială de Rugby. Următoarea confruntare uriașă cu Irlanda

BORDEAUX, Franța (AP) — Toate planurile Africii de Sud s-au reunit duminică la Cupa Mondială de Rugby.

Primul gol a fost atins într-o lovitură de 76-0 a underdogs-ului României, cu hat-trick-uri de la Scrumhalf Cobus Reinach și lateralul Makazole Mapembe printre 12 încercări fără răspuns pentru Springboks de la Bordeaux.

Campionii apărați au avut primele patru încercări și un punct bonus în 12 minute, Reinach strângând de la o distanță scurtă cu a treia încercare în minutul 24 pentru a rata propriul record pentru cel mai rapid hat-trick dintr-o Cupă Mondială de Rugby. El a marcat asta acum patru ani cu un hat-trick în 20 de minute împotriva Canadei.

Africa de Sud a condus de peste cinci ori în prima repriză și de șapte ori în a doua repriză pentru a învinge România într-un meci din Grupa B care a fost unilateral încă de la început.

Dincolo de rezultatul convingător, Africa de Sud a înregistrat și câștiguri semnificative printr-o serie de experimente. Cel puțin unul dintre ei ar putea avea un impact major asupra finalului turneului, începând cu următorul meci de grup al Africii de Sud, o confruntare uriașă cu Irlanda, cel mai bine clasată, weekendul viitor.