Tavernier a marcat într-un joc important, când Rangers l-au învins pe Hibs

Meci istoric - Căpitanul Rangers, James Tavernier, a avut acum 400 de apariții competitive pentru giganții din Glasgow.

Meci istoric – Căpitanul Rangers, James Tavernier, a avut acum 400 de apariții competitive pentru giganții din Glasgow.

Căpitanul Rangers, James Tavernier, și-a marcat cea de-a 400-a apariție competitivă pentru club cu golul de deschidere într-o victorie cu 3-1 la Hibernian duminică.

Fundașul drept a lovit cu stil cu o lovitură liberă de la 30 de metri în minutul 33 al meciului din Premier League scoțiană de la Easter Road, înainte ca Iannis Hagi să dubleze avantajul oaspeților în minutul 55, cu primul său gol din ianuarie 2022, după o lungă durată. absență cu o accidentare la genunchi.

Rangers, giganții din Glasgow, care își asiguraseră deja locul doi în spatele campionilor Celtic, au adăugat golul al treilea prin Todd Cantwell în minutul 89, în timp ce fundașul Hibs Paul Hanlon a marcat golul suplimentar la timp.

Înfrângerea l-a lăsat pe Hibs la patru puncte în spatele Hearts, locul al patrulea, cu posibilitatea de a avea locuri europene disponibile pentru locul cinci în ligă, atâta timp cât Celtic învinge Inverness în finala Cupei Scoției.

Hibs joacă la Celtic miercuri înainte de derby-ul din Edinburgh împotriva Hearts din ultima zi a sezonului.

Rangers au terminat campania acasă la Hearts înainte de a călători la St Mirren în ultima zi a sezonului.

Tavernier a tulburat apărarea Hibs din mai multe unghiuri, în timp ce Vachon Sakala a forțat un șut mic al atacantului de la Gears David Marshall.

Rangers au luat conducerea după ce Cantwell a fost faultat pe stânga de către CJ Egan-Riley.

Cu apărarea gazdelor așteptând o centrare în suprafața de pedeapsă, Tavernier a curbat mingea în colțul apropiat, spre surprinderea lui Marshall, care nu a reușit să o depășească la timp.

READ  Jocurile Olimpice de șah crack vietnam top 10

Hibs aproape a egalat cu patru minute înainte de pauză, când Josh Campbell a trimis în voleu acasă partea largă a stâlpului din spate.

Rangers și-au dublat avantajul când internaționalul român Hagi a marcat, din centrarea lui Tavernier, la a doua încercare, după ce încercarea sa inițială a fost salvată.

Marshall a mai salvat un efort de la Scala și în minutul 79 John Lundstram a trecut cu capul peste bară.

Dar a fost învins din nou când Cantwell a marcat de la distanță scurtă, înainte ca Hanlon să-l treacă pe Hibs în minutul al treilea din patru minute suplimentare.