Un concurs în ritm rapid care face ca Universitatea Kenyatta să cadă în fața paulistilor

Kenyatta vs. Paulista 25 octombrie

Într-unul dintre meciurile cu cel mai rapid ritm al turneului, Universitatea Kenyatta din Kenya și Universitatea Paulista din Brazilia s-au întâlnit pe Stadionul Jinjiang Economic Development Zone. La doar 11 minute de joc, o pasă precisă a lui Paulista l-a dus pe Joao Pedro Collares de Oliveira să-l încadreze pe Joao Vitor Guimarães pentru a le aduce devreme cu 1-0. A existat o oportunitate de a mări avantajul dintr-o lovitură de pedeapsă minute mai târziu, dar Vinicius Soares a blocat cu mâna dreaptă a portarului lui Kenyatta, Theophilus Magina, care a ținut tentativa departe de bară. Kenyatta a reușit egalarea la aproximativ 20 de minute de la începutul reprizei secunde după ce șutul lui Maxwell Otieno a fost blocat, dar mingea a căzut în piciorul colegului său Michael Amway, care l-a tras pe lângă portarul lui Paulista, Diego Rodriguez Silva. În ciuda stilului de atac larg al lui Kenyatta care punea presiune pe brazilieni, Luan Carvalho de Lima de la Paulista a fost cel care s-a eliberat de fundașul său și ia pasat mingea lui Mateus Soares Massimento pentru a marca golul victoriei. Cu această victorie, Paulista conduce Grupa B cu patru puncte, în timp ce Kenyatta ocupă locul al doilea cu trei puncte.

Universitatea din Auckland vs Odela R 25 octombrie

Universitatea Auckland din Noua Zeelandă a deschis scorul, de pe cizma lui Tasuku Yoneto, în minutul 33 împotriva campioanei în curs de apărare a Cupei Mondiale FISU, Universidad de la Repubblica (UdelaR) din Uruguay. Cu toate acestea, un cartonaș roșu la sfârșitul primei reprize a schimbat scorul meciului, portarul Auckland Nathan Jarrow a fost eliminat pentru handbal în afara suprafeței de pedeapsă. Înlocuitorul Michael Moloney s-a confruntat imediat cu o lovitură de pedeapsă pe care Fabian Machado a transformat-o la 1-1. Mai târziu, în timpul opririi primei reprize, ezitarea atât a lui Moloney, cât și a fundașului Auckland, Kieran Deegan, a dus la predarea mingii lui Agustin Santana, care a marcat pentru a-i oferi Udela un șoc 2-1. Aceste două echipe rapide nu au dat prea multe șanse în repriza secundă, dar uruguayenii l-au văzut pe Joaquín Garcia Azpiroz strângându-se între doi fundași înainte de a fi eliminat din penalty. El avea să îngroape al treilea gol al UdelaR. Auckland nu a reușit să reducă diferența, pierzând cu 3-1 și și-a încheiat speranțele de a ajunge în sferturile de finală. Cu această victorie, Universitatea Republicii trece în faza eliminatorie.

READ  PepsiCo investește 100 de milioane de dolari în fabrica sa de gustări din România

Sooty vs Myungji 25 octombrie

Ambele echipe și-au asigurat locurile în sferturile de finală datorită victoriilor directe asupra Universității de Vest Sydney, Universitatea Myungji din Coreea și Universitatea de Stat de Comerț și Economie din Ucraina (SUTE) s-au întâlnit în Grupa D. Un nemarcat Oleksandr Savchuk a marcat al doilea gol al turneului după ce a blocat o lovitură liberă pusă la dispoziție pe linia porții, dându-i lui Soti un avantaj cu 1-0 în minutul 28. Chiar înainte de pauză, Lee Chiuri a centrat pentru Soti. Joe Junhyuk nu a putut face față, iar Joe Junhyuk a trimis egalarea prin picioarele portarului Arseniy Korkodem. Golul victoriei în meciul final a venit în minutul 77y Minutul 59, când Artem Strelets a fugit din spatele apărării Myonggi și a trimis o centrare peste fața porții, pe care Vitaly Varyanik a șutat-o ​​în plasă. Victoria a asigurat primul loc în Grupa 4 pentru SUTE care, alături de Myungji, își va aștepta acum adversarul în sferturile de finală.

Hohai împotriva Sindicatului Mondial 25 octombrie

După ce a pierdut în fața Universității La Matanza (UM), Universitatea de Vest din Timișoara (WUT) din România avea nevoie de o victorie în fața Universității Hohai din China pentru a ajunge în sferturile de finală. Cu toate acestea, această bătălie defensivă strâns contestată a văzut doar două șuturi pe țintă, ambele de la WUT, niciunul dintre ele nu a reușit să treacă de portarul Hohai Son Jin. Una dintre cele mai bune șanse ale lor a venit în minutul 90 dintr-o lovitură liberă directă din afara suprafeței de pedeapsă care a trecut puțin peste transversală de la picioarele lui Andre Robert Olaro. Remiza 0-0 înseamnă că Hohai se află în fruntea Grupei A, cu Matanza pe locul doi, iar WUT va trece în turul de calificare.

READ  Auchan deschide al doilea centru logistic în România

Universitatea Kenyatta (KEN) – Universitatea Paulista (BRA) 1:2 (0:1)

Guimarães (11′, 0-1), Amway (63′, 1-1), Nascimento (82′, 1-2)

Universitatea Republicii (URU) – Universitatea din Auckland (Noua Zeelandă) 3:1 (2:1)

Unito (33′, 0-1), Machado (45’+2 BK, 1-1), Santana (45’+4, 2-1), Garcia Azpiroz (62′, 3-1).

Universitatea Myungji (KOR) – Universitatea de Stat de Comerț și Economie (UKR) 1:2 (1:1)

Savchuk (28′, 0-1), Go (44′, 1-1), Varyanik (77′, 1-2)

Universitatea Hohai (CHN) – Universitatea de Vest din Timișoara (ROM) 0:0 (0:0)